Verkkokauppa Search

Terveydenhuolto

Vastaanottopalvelut

Autismisäätiö tarjoaa psykologin, toimintaterapeutin ja neuropsykologin palveluita  kaiken ikäisille henkilöille, joilla on tai epäillään olevan autismikirjon oireyhtymä (autismi, Asperger), jokin muu neuropsykiatrinen oireyhtymä (esim. ADHD, ADD tai Touretten oireyhtymä) tai piirteitä sellaisesta. Palvelemme perheitä, läheisiä, työyhteisöjä, oppilaitoksia ja kuntia.

Henkilökuntamme on erikoistunut kohderyhmäämme kuuluvien henkilöiden yksilöllisiin palvelutarpeisiin vastaamiseen, monimuotoisilla kuntoutus- ja terveydenhuollon palveluilla.

Autismisäätiön erikoislääkärin palvelut tuottaa ostopalveluna Tuomo Kokkonen, jonka vastaanotto sijaitsee Tampereella. 

Ajanvaraukset vastaanotoille Johdon assistentti Salla Isotalon kautta. 

Palveluihimme kuuluvat:

  • Erikoislääkärin palvelut 
  • Diagnostiset haastattelut
  • Arviot (mm. lääkitys, toimintakyky)
  • Kuntoutussuunnitelmat
  • Lausunnot
  • Neuropsykologinen ja psykologinen tutkimus
  • Psykologin tukikäynnit lapselle ja vanhemmille
  • Toiminta- ja fysioterapeutin tutkimus
  • Kelan vaativana lääkinnällisenä kuntoutuksena toteutettavat avoterapiat: toiminta- ja fysioterapia
  • Neuropsykiatrinen yksilövalmennus; ADHD/neuropsykiatrinen coaching
  • Vanhempain- /perheohjaus
  • Konsultaatiot
  • Alueellisten palvelutarpeiden  kartoitukset
  • Neuropsykiatrinen seksuaalineuvonta
  • Varhaisen vuorovaikutuksen tukeminen, vuorovaikutushoidot / theraplay-hoidot
  • Perheterapia
  • Vanhempainohjaus liittyen lapsen hoitoon
  • Työnohjaus

 

Niina Jylhämö

Asiakkuuspäällikkö

044 055 4856
niina.jylhamo@autismisaatio.fi

Salla Isotalo

Johdon assistentti

045 636 6091
salla.isotalo@autismisaatio.fi

Anna Suominen

Toimintaterapeutti

044 334 6351
anna.suominen@autismisaatio.fi

Elina Kuoppa

Toimintaterapeutti

045 636 6675
elina.kuoppa@autismisaatio.fi

Kirsi-Marja Volotinen

Toimintaterapeutti

044 388 3122
kirsi-marja.volotinen@autismisaatio.fi

Sirpa Paukkeri-Reyes

Toimintaterapeutti

044 755 1961
sirpa.paukkeri-reyes@autismisaatio.fi

Marjo Viinanen

Toimintaterapeutti, Seksuaaliterapeutti

044 772 8456
marjo.viinanen@autismisaatio.fi

Titi Hautakangas

Seksuaalineuvoja

044 544 5942
titi.hautakangas@autismisaatio.fi

Anna Järvinen

Psykologi

044 203 9521
anna.jarvinen@autismisaatio.fi

Marja-Liisa Veltheim

Neuropsykologi

041 548 0824
marja-liisa.veltheim@autismisaatio.fi