Verkkokauppa Search

Terveydenhuolto

Terveyspalvelut

Autismisäätiö tarjoaa terveydenhuollon palveluita pääkaupunkiseudun lisäksi Tampereella, Kotkassa, ja Seinäjoella. Erikoislääkärimme vastaanotto toteutetaan Helsingissä ja Tampereella. Terveydenhuollon palveluita tarjoamme kaiken ikäisille henkilöille, joilla on tai epäillään olevan autismin kirjon oireyhtymä (autismi, Asperger), jokin muu neuropsykiatrinen  oireyhtymä (esim. ADHD, ADD tai Touretten oireyhtymä) tai piirteitä sellaisesta. Palvelemme perheitä, läheisiä, työyhteisöjä, oppilaitoksia ja kuntia.

Moniammatilliseen terveydenhoitotiimiimme kuuluvat muun muassa erikoislääkäri, sairaanhoitaja, psykologi, toimintaterapeutti, neuropsykiatrinen valmentaja, sosionomi (AMK), fysioterapeutti ja osastosihteeri.

Henkilökuntamme on erikoistunut kohderyhmäämme kuuluvien henkilöiden yksilöllisiin palvelutarpeisiin vastaamiseen, monimuotoisilla kuntoutus- ja terveydenhuollon palveluilla.

Palveluihimme kuuluvat:

  • Erikoislääkärin palvelut
  • Diagnostiset haastattelut
  • Arviot (mm. lääkitys, toimintakyky)
  • Kuntoutussuunnitelmat
  • Lausunnot
  • Neuropsykologinen ja psykologinen tutkimus
  • Psykologin tukikäynnit lapselle ja vanhemmille
  • Toiminta- ja fysioterapeutin tutkimus
  • Kelan vaativana lääkinnällisenä kuntoutuksena toteutettavat avoterapiat: toiminta- ja fysioterapia
  • Neuropsykiatrinen yksilövalmennus; ADHD/neuropsykiatrinen coaching
  • Vanhempain- /perheohjaus
  • Konsultaatiot
  • Alueellisten palvelutarpeiden  kartoitukset
  • Neuropsykiatrinen seksuaalineuvonta
  • Varhaisen vuorovaikutuksen tukeminen, vuorovaikutushoidot / theraplay-hoidot
  • Perheterapia
  • Vanhempainohjaus liittyen lapsen hoitoon
  • Työnohjaus

 

Niina Jylhämö

Asiakkuuspäällikkö

044 055 4856
niina.jylhamo@autismisaatio.fi

Salla Isotalo

Terveydenhuollon sihteeri

045 636 6091
salla.isotalo@autismisaatio.fi

Anna Kiviniemi

Toimintaterapeutti

044 334 6351
anna.kiviniemi@autismisaatio.fi

Elina Kuoppa

Toimintaterapeutti

045 636 6675
elina.kuoppa@autismisaatio.fi

Kirsi-Marja Volotinen

Toimintaterapeutti

044 388 3122
kirsi-marja.volotinen@autismisaatio.fi

Sirpa Paukkeri-Reyes

Toimintaterapeutti

044 755 1961
sirpa.paukkeri-reyes@autismisaatio.fi

Marjo Viinanen

Toimintaterapeutti, Seksuaaliterapeutti

044 772 8456
marjo.viinanen@autismisaatio.fi

Titi Hautakangas

Seksuaalineuvoja

044 544 5942
titi.hautakangas@autismisaatio.fi

Anna Järvinen

Psykologi

044 203 9521
anna.jarvinen@autismisaatio.fi

Marja-Liisa Veltheim

Neuropsykologi

041 548 0824
marja-liisa.veltheim@autismisaatio.fi