Verkkokauppa Search

Työvalmennus

Työvalmennus on tarkoitettu henkilöille, jotka tarvitsevat yksilövalmennusta ja tukea työelämään pääsemiseksi. Työvalmennuksesta hyötyvät Autismisäätiön asiakkaat, joiden työkyky on alentunut. Työvalmennuksen tavoitteena on asiakkaan työllistyminen pääsääntöisesti suoraan työsuhteeseen tai väliportaiden (esim. työharjoittelun tai työkokeilun) avulla.

Työvalmennus voi sisältää asiakkaan tarpeiden mukaan esimerkiksi

- työnhakutaitojen harjoittelua

- työelämätaitojen harjoittelua

- ammatinvalinnan ja urasuunnitelmien suunnittelua

- työssä selviytymisen tukemista.

Lisäksi työvalmennuksessa voidaan harjoitella sosiaalisia taitoja ja esimerkiksi työhaastatteluun valmistautumista.

Tapaamisia on keskimäärin kerran viikossa ja yhden valmennusprosessin kesto voi vaihdella kuukaudesta vuoteen, jonka jälkeen arvioidaan tilanne ja sovitaan jatkosta.

 

Anu Puranen

Esimies, Kotkan ohjaus- ja valmennuspalvelut

044 203 3496
anu.puranen@autismisaatio.fi

Ira Ilmavalta

Vs. esimies, Espoon ohjaus- ja valmennuspalvelut

044 717 3782
ira.ilmavalta@autismisaatio.fi

Kirsi-Maria Koskela

Esimies, vs. esimies, aluekoordinaattori, Lakeuden ohjaus- ja valmennuspalvelut

041 4637 687
kirsi-maria.koskela@autismisaatio.fi

Liisa Vuokila

Esimies, Myyrmäen ohjaus- ja valmennuspalvelut

044 203 3495
liisa.vuokila@autismisaatio.fi

Minna Teperi

Esimies, Vallilan ohjaus- ja valmennuspalvelut

050 408 6788
minna.teperi@autismisaatio.fi

Pilvi Sipiläinen

Esimies, Pirkanmaan ohjaus- ja valmennuspalvelut

044 767 4585
pilvi.sipilainen@autismisaatio.fi

Seija Niinivaara-Kunttu

Esimies, Käpylän ohjaus- ja valmennuspalvelut

045 636 1504
seija.niinivaara-kunttu@autismisaatio.fi