Mitä tapahtuu Revion-YKS-hankkeessa?

Revion-YKS-hankkeessa (2023–2026) kehitetään neurokirjolla olevien yhdyskuntaseuraamusasiakkaiden tarpeisiin vastaavaa etäkuntoutusta ja tutkitaan kuntoutuksen vaikuttavuutta. Kuntoutuksen tarkoituksena on vahvistaa asiakkaiden hyvinvointia ja rikoksettoman elämäntavan valmiuksia. Hankkeessa tutkitaan kuntoutuksen vaikuttavuutta.

Autismisäätiö koordinoi hankekokonaisuutta ja vastaa kehittämistyöstä sekä etäkuntoutuksesta. Tutkimusosuudesta vastaa Jyväskylän yliopiston psykologian laitos. Pääyhteistyökumppanina on Rikosseuraamuslaitos, jonka kautta asiakasohjaus tapahtuu. Hankkeen rahoittajana toimii Kela.

Revion-YKS-hankkeessa on meneillään viimeinen toimintavuosi ja viimeiset kuntoutusprosessit ovat käynnissä. Toiminta on ollut valtakunnallista ja hankkeeseen on ohjautunut asiakkaita kaikista yhdyskuntaseuraamustoimistoista sekä kolmesta vankilasta valvottuun koevapauteen siirtyneitä tai valvontaan vapautuneita.

Asiakkaiden palautteen perusteella kuntoutus on auttanut tarkastelemaan omaa toimintaa uudesta näkökulmasta:

”Kaikki oli hyödyllistä, jokaisesta teemasta sai jotain.”
”Sai omaan käytökseen ja ajatusmalleihin, tuli pointteja, joita ei ole tullut ennen ajatelleeksi.”
”Omiin ajattelumalleihin ja tekemiseen tuli uutta näkökulmaa.”

Asiakkaita ohjanneilta työntekijöiltä kerätään parhaillaan palautetta hankkeen toiminnasta ja kuntoutuksen hyödyllisyydestä asiakkaille.

Save the date!

Hankkeen päätöswebinaari pidetään järjestetään tiistaina 27.10.2026 klo 12.30–16.
Webinaarissa esitellään hankkeen kehittämistyön ja tutkimuksen tuloksia sekä kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja. Webinaariin voivat osallistua kaikki asiasta kiinnostuneet. Lähetämme tarkempaa tietoa ohjelmasta ja osallistumisesta myöhemmin.

 

Lisätietoja:

Sanna Kara
projektipäällikkö
p. 044 757 0149
sanna.kara@autismisaatio.fi

 

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Ajankohtaisiin