02.09.2026
"Olen oppinut uusia tapoja nähdä maailmaa"
Näyttely- ja toimintatilassamme Galleria Kirjossa työskennellyt Tuuli Rouhiainen oli mukana gallerian toiminnassa sen alkumetreiltä lähtien. Monipuolinen työ on sisältänyt muun muassa yleisötyötä, oheisohjelmien toteuttamista ja gallerian toiminnan kehittämistä. Tuuli muistelee lämmöllä aikaansa Kirjossa ja kertoo, mitä monipuolinen työ gallerian parissa on hänelle merkinnyt.
Mitä työsi Galleria Kirjossa on pitänyt sisällään?
Olen huolehtinut galleriatilasta ja sen valvonnasta sekä tehnyt yleisötyötä. Kävijöille olen kertonut näyttelystä, esitellyt teoksia ja keskustellut heidän kanssaan siitä, millaisia ajatuksia teokset herättävät. Olen myös keskustellut kävijöiden kanssa autismikirjosta ja Autismisäätiön toiminnasta.
Olen myös tehnyt tiedotusmateriaaleja, kuten näyttelyjulisteita ja sosiaalisen median julkaisuja. Lisäksi olen ollut mukana toteuttamassa näyttelyiden oheisohjelmaa, kuten vetämässä taiteilijatapaamisia sekä suunnittelemassa ja vetämässä työpajoja, joista osan yhdessä taiteilijoiden kanssa.
Tehtäviin on myös kuulunut gallerian toiminnan kehittäminen yhteistyössä Galleria Kirjon toiminnasta vastaavan Synnöve Lindbergin kanssa. Oli ihanaa olla mukana jo ihan alkuvaiheessa ja miettiä, mitä galleria voi olla, mitä kaikkea se voi tarjota ja millaisia näyttelyitä siellä voisi olla. Synnöven kanssa työskentely on ollut todella mukavaa.
Mitä olet oppinut taiteilijoilta ja asiakkaidemme kanssa työskennellessä?
Olen oppinut uusia tapoja nähdä ja hahmottaa ympäröivää maailmaa. Olen aina innostunut uusista näkökulmista.
Yksi esimerkki tästä oli keskustelu erään taiteilijan kanssa, joka kertoi, miten hän hahmottaa ympäristöä esimerkiksi löytämällä siitä paljon eri suuntaisia viivoja. Siinä tuli itselle sellainen olo, että vau – ihan totta! Yhtäkkiä sai itsekin uudenlaista ajattelua ja hetken aikaa näki maailman vähän eri tavalla. Se oli tosi virkistävää.
Millaisia kohtaamisia kävijöiden kanssa Galleria Kirjossa on syntynyt?
Galleria ja näyttelyt ovat saaneet paljon positiivista palautetta. Ihmiset ovat olleet kiinnostuneita, ja näyttelyt ja teokset ovat herättäneet ihastusta, iloista ihmettelyä ja positiivisia fiiliksiä. Myös pohdintaa ja syvällisempiä ajatuksia.
Olen itsekin saanut käydä teosten äärellä monia kiinnostavia keskusteluja. Joskus ihmiset ovat viipyneet pitkään, ja teosten äärellä on puhuttu kaikenlaisista asioista. Erityisesti mieleeni on jäänyt se, miten moni kävijä on kertonut läheisensä olevan autismikirjolla saatuaan tietää, että galleriassa esitellään neurokirjon taiteilijoiden teoksia.
Millaista työpajojen ohjaaminen on ollut?
Se on ollut todella mukavaa. Taidetyöskentelyn ohjaaminen on minulle taidekasvattajan taustan vuoksi tuttua. On ollut erityisen hienoa nähdä, miten osallistujat ovat heittäytyneet mukaan tekemiseen.
Työpajoissa syntyy paljon oman elämän pohdintaa oman tekemisen kautta. Taidetyöskentely voi tarjota ihmiselle hetken pysähtyä itsensä äärelle ja miettiä, mistä esimerkiksi oma hyvinvointi juuri sillä hetkellä syntyy.
On ollut merkityksellistä, että taiteilijat ovat päässeet itse ohjaamaan ja kertomaan omasta taiteestaan. Työpajoissa on syntynyt myös rentoja kohtaamisia osallistujien, taiteilijoiden ja muiden paikalla olevien välillä.
Mitä Galleria Kirjo tuo taiteen kentälle ja miksi sen olemassaolo on tärkeää?
Galleria tuo neurokirjon taiteilijoiden taidetta näkyväksi ja tarjoaa mahdollisuuksia niille, jotka tarvitsevat tukea oman taiteensa esille tuomiseen. Samalla se lisää asiakkaidemme mahdollisuuksia osallisuuteen ja edistää yhdenvertaisuutta taiteen kentällä.
Myös osaamisen jakaminen on tärkeää. Esimerkiksi työpajoissa taiteilijat pääsevät jakamaan omaa osaamistaan ja tekemään sitä näkyväksi muille.
Galleria on paikka, jossa on lämmin ja hyväksyvä ilmapiiri. Sellaiset paikat ovat arvokkaita. Galleria Kirjossa saa olla juuri sellainen kuin on.
Kävijöiden palautteesta on tullut hyvin selvästi esiin, että tällaista paikkaa pidetään tärkeänä. Useampi ihminen on sanonut suoraan, että on hienoa, kun on olemassa tällainen galleria.
Mikä on jäänyt kaikkein vahvimmin mieleen tästä työstä?
Eniten mieleen ovat jääneet taiteilijat ja heidän taiteensa. Taiteilijoiden kanssa työskentely ja heidän maailmoihinsa tutustuminen ovat olleet minulle todella vaikuttavia ja merkityksellisiä kokemuksia.
Taiteessa on hetkiä, jolloin jokin teos tai jonkun tarjoama näkemys muuttaa omaa ajattelua. Kun kohtaa ja kokee jotain uutta, huomaa joskus, ettei ole enää aivan sama ihminen kuin ennen sitä kohtaamista.