Photos from Autismisäätiö's post

Autismisäätiön asiakkaiden kesämuistoja osa 2:
Olympiahuumaa Villa Metsäkedossa 🏅

Villa Metsäkedossa vietettiin heinäkuussa liikuntateemaista viikkoa iloisissa ja sporttisissa tunnelmissa, jonka huipensi yhteinen olympialaistapahtuma.

Olympialaislajeina kisattiin rennoissa ja helposti lähestyttävissä lajeissa, kuten kroketissa, saappaanheitossa, keilauksessa ja renkaanheitossa. Kisailijoiden lisäksi, katsomossa oli innokkaita tovereita tsemppaamassa. “Ilmapiiri oli lämminhenkinen ja kannustava”, kertoo ohjaaja Jenna Hauhia.

Idea olympialaisista lähti liikkeelle yksikön liikuntateemaisesta viikosta, jonka tarkoituksena oli tarjota jokaiselle päivälle erilaista tekemistä niin, että jokainen asukas voisi halutessaan osallistua. Tapahtuma järjestettiin yksikön pihalla, jotta osallistuminen olisi mahdollisimman helppoa ja matalan kynnyksen takana.

Kisan kohokohta oli palkintojenjako, jolloin asukkaat saivat kaulaansa omat mitalinsa. Mitalit oli askarreltu kekseliäästi: mitalikuvat laminoitiin ja viimeisteltiin nauhoilla kaulaan ripustettaviksi. Palkinnonjaon aikana tunnelmaa kohotti tuttu ja juhlava olympiamusiikki, joka toi tilaisuuteen pienen ripauksen virallista juhlatunnelmaa.

"Olympialaiset oli kivat ja paras laji oli renkaan heitto!”, paljastaa olympialaisiin osallistunut asukas. Tapahtuma oli kaiken kaikkiaan onnistunut, ja niitä järjestetään takuulla uudelleen. ☀

#autismisäätiö #villametsäketo #olympialaiset

Autismisäätiö





Jaa sosiaalisessa mediassa:

Ajankohtaisiin